Przeciw przemocy ze względu na Płeć

Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Jest ogromny ważny czas, który należy wykorzystać aby skupić się na problemie przemocy wobec kobiet na całym świecie. Dlatego podczas kampanii 16 dni akcji przeciw przemocy poruszam tu ten wątek. W kontekście globalnym akcja organizowana jest po raz 27 przez Women’s Global Leadership Institute. Ma na celu wspieranie i koordynację działań aby zlikwidować przemoc ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Ten rok zwraca uwagę na przemoc i dyskryminację w pracy i  ma temat przewodni “Koniec z przemocą ze względu na płeć w świecie pracy”.

Wybory młodych kobiet

Nierówności płacowe, obowiązkowe, czy molestowanie szczególnie odbija się właśnie na kobietach. Wciąż borykamy się ze szklanym sufitem. I moim zdaniem fakt ten ma duży wpływ na wybory zawodowe dziewczynek. W Polsce podczas trwania tej akcji mamy jeszcze jeden powód do głośnego sprzeciwu wobec przemocy. 28 listopada przypada rocznica wywalczenia sobie przez kobiety praw wyborczych. Od stu lat my również mamy wpływ kto zasiada w radzie gminy, sejmie i senacie. Dlatego warto przypomnieć o naszej sile również władzy aby zadbała o bezpieczeństwo kobiet.

16 dni przeciw przemocy rozpoczęło się 25 listopada i trwać będzie do 10 grudnia kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Organizatorzy wybrali te właśnie dni, aby podkreślić związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka.

Kampania w szkole

I teraz zapytacie ale co to ma wspólnego z przemyśleniami belferki? Ma dużo. Uważam, że takie akcje muszą przenosić się do szkół. Miejsca gdzie kształtują się wybory i postawy młodych ludzi. To tu właśnie decydujemy jakie będziemy, którą drogą pójdziemy i w jaką rolę wejść chcemy. To tu dziewczynki konfrontują swoje modele rodzinne z innymi istniejącymi współzależnościami. Naszym zadaniem jest pokazać uczennicom, że ich prawem jest poczucie bezpieczeństwa i niezależności. A uczniom o tym, że wszyscy powinniśmy mieć równe prawa.

Dlatego może warto na godzinie wychowawczej porozmawiać  o tej akcji. Zwróćmy uwagę na problemy nie tylko związane z nierównością w pracy, modelami społecznymi ale i zjawiskami w ujęciu globalnym jak przemoc podczas konfliktów zbrojnych czy w ośrodkach dla uchodźców. My kobiety nauczycielki nie stójmy biernie. Czytałam gdzieś, że w kontekście kryzysy klimatycznego i narastającego populizmu prawa kobiet stają się zagrożone. Mamy XXI wiek i nie możemy się cofać bo jeszcze tyle jest do zrobienia aby nasze córki, siostrzenice, siostry i uczennice czuły się bezpiecznie.

Publikuje również grafikę jak zwykle stworzona w canvie. Może ktoś wykorzysta w pracy na godzinie wychowawczej.

Komentarze

Popularne posty